Wednesday, February 24, 2021

         

                                                       გაკვეთილის გეგმა №

  მასწავლებლის სახელიგვარი  :

  პირადი ნომერი:  

  საგანი: რუსული ენა

  სწავლების საფეხურიკლასი:საბაზო ,7

  მოსწავლეთა ( მათ შორის სსსმ მოსწავლეთარაოდენობა: ....

  გაკვეთილის თემა: ,,ოჯახი“.დიალოგის აუდირება ; ახალი ლექსიკური და გრამატიკული კონსტრუქციების ,,Он похож (на кого…;на что…“) ინტერაქციაში გამოყენება .

გაკვეთილის მიზანი:     

მოსწავლემ უნდა შეძლოს:

Ø  საკომუნიკაციო სიტუაციაში  გამოიყენოს  ნასწავლი კონსტრუქციები,,Он похож (на кого…;на что…“)  ”და  ლექსიკა თემაზე ,, ჩემი ოჯახი“.

Ø  მოსმენილი დიალოგის გაგება-გაანალიზება და  შესაბამისი დავალების შესრულება ;

Ø  დიალოგის    მოსმენის შემდეგ ისაუბროს ნინას  ოჯახის წევრებზე ;

Ø  აღწერენ საკუთარი ოჯახის მოდელის მიედვით:,,Я похож на …”, ,, Мой брат похож на.. “

Ø  საკუთარი თავისა და წყვილების  შეფასება რუბრიკების მიხედვით.

            გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლი გეგმის მოთხოვნებთან:

    IIუცხ.საბ.2ტექსტის გაგებამდეგაგების პროცესში და გაგების შემდგომ შესაბამისი სტრატეგიების შერჩევა და გამოყენება ტექსტის გაგება-გააზრების პროცესებისა და ენობრივ-გრამატიკული ცოდნის გაუმჯობესების ხელშესაწყობად;  

                                                                                                          

IIუცხ.საბ. 3.ტექსტის გააზრებისას, კომუნიკაციისას  წარმოქმნილი პრობლემების გაანალიზება, მათი გადაჭრის გზების დადგენა (სწავლის პროცესის მართვა - მეტაკოგნიტური სტრატეგია).ხელშესაწყობად;                          

    IIუცხ.საბ. 4. ნაცნობ საკომუნიკაციო სიტუაციებში ზეპირი კომუნიკაციის  დამყარება ნასწავლი  სამეტყველო მოქმედებებისა და ენობრივ-გრამატიკული ცოდნის  გამოყენებით;

   საგნობრივი თემა შეესაბამება მოცემულ სასწავლო პერიოდს . გეგმაში ასახულია საბაზო საფეხურის მე-7 კლასის პროგრამული მასალა,დამატებითი აუდიო რესურსიჩემ მიერ შესრულრბული დიალოგის აუდიოჩანაწერი  და რესურსი https://present5.com/fragment-vneklassnogo-meropriyatiya-model-genealogicheskogo-dereva-vashej-semi/ არის გაკვეთილის თემისასაკობრივი ინტერესების და ენობრივი კომპეტენციების გათვალისწინებით.გაკვეთილი უზრუნველყოფს მეორე უცხო ენის სტანდარტით გათვალისწინებულ მიმართულებებსტექსტის მოსმენა/წაკითხვა და გაგება (რეცეფციული უნარები, წერა და ლაპარაკი (პროდუცირება).


N

აქტივობის მიზანი და აღწერა

გამოყენებული

მეთოდი/

მეთოდები

კლასის

ორგანიზების

ფორმა/

ფორმები

         სასწავლო

          რესურსები

დრო

(წთ)

40

 

 

 

 

1

ფაზა I

აქტივობა 1

საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების

მიზანია მოსწავლეთა მობილიზება

საგაკვეთილო პროცესისათვის;

1.მისალმება;

2.სიის ამოკითხვა;

3.მოსწავლეთათვის თემისგეგმის და მიზნის გაცნობა;

-,,დღევანდელი თემაა: ,,ოჯახი“.დიალოგის აუდირება ; ახალი ლექსიკური და გრამატიკული კონსტრუქციების ,,Он похож (на кого…;на что…“) ინტერაქციაში გამოყენება .

გეგმაში არის:

·         საშინაო დავალების

შემოწმება -№…. -ზეპირად , საკუთარი ოჯახის ,,საგვარეულო ხის“ შექმნა.

·         აუდიოჩანაწერის  - დიალოგის მოსმენა  და გაგება;

·         ახალი კონსტრუქციბის სწავლა და გამოყენება მეტყველებაში.

შეფასების კრიტერიუმების  გაცნობა (იხ.დან.№1)

საორგანიზაციო

საკითხების

მოგვარება

 

 

     საკლასო

 

 

შეფასების სქემები

საკლასო

ჟურნალიცარცი,

კალამი.

 

 

 

3წთ.

2

აქტივობა 2

აქტივობის აღწერა:

წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზანია -

მოსწავლეებმა გამოიყენონ შესაბამისი

ლექსიკური და ენობრივი მასალა გაკვეთილის მიზნის მისაღწევად.

საშინაო დავალების შემოწმება-

№…. საკუთარი ოჯახის ,,საგვარეულო ხის“ შექმნა და ნამუშევრის წარდგენა.

 

  მეთოდი:

ნასწავლი

ლექსიკო-

გრამატიკული

ფორმების

სააზროვნო

პირდაპირი

ლინგვისტური

მეთოდი.

 

 

  ინდივიდუალური

 

 

 

 

 

 

 

სახელმძღვანელო

,,Русский язык “

კლასი

ავტორი

-მარინა ბარსეგოვა;

სამუშაო რვეული.

ცარცი,ოჯახის ნახატები/ფოტოებირვეული.

 

 

 

 

წთ.

 

 

 

 

 

 

 

3

    ფაზა II      

აქტივობა 3

აქტივობის მიზანი:

ენობრივი კომპეტენციის დონის  ამაღლება; მოსმენილი დიალოგის გაგება- გააზრება; სა ინტერაქციაში  ახალი გრამატიკული კონსტრუქციების ჩართვა.

აქტივობის აღწერა:

მასწავლებელი ინტერაქტიულ თამაშს,,ოჯახის წევრები “ ( დანართი № 2 ) და იმეორებს თემატურ ლექსიკას, შემდეგ

 წერს დაფაზე  მაგალითებს :

1)       Я похож ( на кого?) на сестру.

2)       Он похож (на кого?) на отцаю\.

3)       Планшет похож ( на что?) на книгу.

მოსწავლეები  ზეპირად ასრულებენ  მსგავს დავალებას №…..

 

 

მეთოდები 

 

პირდაპირი სააზროვნო-ლინგვისტური.

 

 

 

ინტერაქტიული

 

 

 

 

კითხვის ძიებითი მეთოდი

 

ინდივიდუალური;

 

 

 

 

სახელმძღვანელო

,,Русский язык “

კლასი

ავტორი

-მარინა ბარსეგოვა;

სამუშაო რვეული.

 

რვეული.

ცარცი,

სამუშაო რვეული,

ფანქრებიკალმები.

თამაში

https://present5.com/fragment-vneklassnogo-meropriyatiya-model-genealogicheskogo-dereva-vashej-semi/ხელს უწყობს თემატური ლექსიკის უკეთ გაგებას

 

 

 

 

 

 

 

12

წთ.

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

ფაზა III

აქტივობა 4

მიზანი- ენობრივი კომპეტენციის დონის  ამაღლება;

ლექსიკური მარაგის გამდიდრება;

 ძიებითი კითხვის უნარის განვითარება;

აქტივობის აღწერა:

მოსწავლეები  უსმენენ აუდიოჩანაწერს  და პირველი მოსმენის დროს სამუშაო რვეულიდან ასრულებენ დავალებებს  №......

-მეორე მოსმენის შემდეგ კი №....

მასწავლებელი აძლევს ინსტრუქციას:

დავალების შესრულებისთვის გაქვთ -6 წთ. პასუხისთვის 2 წთ.

აქტივობა 5

 მოსწავლეები  ყვებიან  საკუთარ  თავზე და ოჯახის წევრებზე მოდელის მიედვით:,,Я похож на …”, ,, Мой брат похож на.. “

 და აჩვენებენ ფოტობს ან ნახატებს.

პასუხისთვის- 2 წუთი

 

მეთოდი:

 

 

აუდიოლინგვისტური

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ვიხუალიზაციის მეთოდი

 

 

ინდივიდუალური

დინამიკი ;

 

დიალოგის  ,,ოჯახი“აუდიოჩანაწერი   აუდირების დროს  დაეხმარება მოსწავლეებს უკეთ გაიგონ და დაიმახსოვრონ  ნასწავლი ენობრივი კონსტრუქციები .

 

 

 

მოსწაბლეების ნახატები/ფოტოქბი დაეხმარებათ მათ გაკვეთილის მიზნის მიღწევაში

 

 

 

11

წთ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 წთ.

5

აქტივობა 6

გაკვეთილის შეფასება და საშინაო დავალების მიცემა.

მიზანი - შეფასების და თვითშეფასების უნარის განვითარება.

1)მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს განმავითარებელ შეფასებას  და რეკომენდაციებს.

2)მასწავლებელი  აფასებს  წაკითხულ დავალებას განმსაზღვრელი შეფასებით ,,ზეპირი დავალების შეფასების“ რუბრიკების მიხედვით.(იხ.დანართი №1)

საშინაო დავალება:….

გაკვეთილზე გამოიყენება მიმდინარე განმსაზღვრელი შეფასება

(იხ.დანართი №1)

 

საკლასო

დანართი   № 1

,,გაკვეთილზე გამოიყენება მიმდინარე განმსაზღვრელი შეფასება“

 

წთ.












No comments:

Post a Comment